Victoria Kobylany - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  •        

Zegar

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1

Tabela ligowa

A-klasa » Krosno II

Statystyki drużyny

Historia


 W 1946 roku z inicjatywy takich działaczy jak: Makoś Leon, Klecha Paweł, Więcek Zdzisław w Kobylanach powstaje Ludowy Zespół Sportowy "Zryw" Kobylany, z sekcją piłki siatkowej, a dwa lata później, na łące przekazanej z parcelacji gruntów, zrytej jeszcze lejami po wojennych bombach ustawiono dwie drewniane bramki. Od tej pory wiodącą dyscypliną była piłka nożna.

Zawodnicy długo jeszcze rozbierali się w domach prywatnych przyległych do boiska, a na zawody dojeżdżali najpierw furmankami a później  rowerami. Już od tamtego czasu, żadne ważniejsze wydarzenia we wsi nie odbywały się bez aktywnego udziału członków LZS

W 1966 roku Ludowy Zespół Sportowy w Kobylanach obchodzi pierwszy jubileusz  20-lecia. Z tej okazji doszło do pierwszego kontaktu międzynarodowego i towarzyskiego meczu piłkarskiego z drużyną Czechosłowacji z miejscowości Gaboltov. Kobylany mecz wygrały 4:3.


Goście z Czechosłowacji na rynku w Krośnie

Rok później sportowcy z LZS aktywnie włączyli się w przygotowanie Jubileuszu 700-lecia wsi Kobylany. W programie Jubileuszu wśród wielu imprez były także sportowe.  Od tego czasu następował powolny ale systematyczny wzrost aktywności koła LZS. Powołano sekcję tenisa stołowego i szachów. Członkowie LZS coraz częściej spostrzegali, że do sukcesów sportowych można dojść przez podniesienie poziomu organizacyjnego i przez systematyczne prowadzenie zajęć treningowych, tak w piłce nożnej jak i nowo powołanych dyscyplinach.


Dyplom uznania


Na sukcesy czekano jeszcze parę lat. Drużyna seniorów przeżywała wzloty i upadki balansując między dwoma najniższymi klasami. Stałym punktem w rozgrywkach gminnych był turniej piłkarski o Puchar Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej, później Naczelnika Gminy, obecnie rozgrywany jest jako "Puchar Wójta Gminy". Rywalem za miedzy, z którym Kobylany toczyły ambitne boje była drużyna z Bobrki. Rozgrywki pucharowe każdego roku były rozgrywane w innej miejscowości a zdobywcami trofeum na przemian były zespoły z Kobylan i Bóbrki



Po zaangażowaniu pierwszego trenera w dziejach klubu z Kobylan, zaczęły wzrastać apetyty awansowe i rzadko zespół piłkarski dawał się pokonać rywalom. Pierwszym trenerem zespołu piłkarskiego seniorów był Ferdynand Gorbat - były piłkarz  II-ligowej  Legii Krosno. W Zarządzie Koła LZS, wzrastały nadzieje awansu ale też wymagania względem zawodników i trenera.


Od lewej: Jan Wierdak, Henryk Bobola, Władysław Więcek, Bolesław Król, Ryszard Sawiński, Zbigniew Więcek, Alfred Gorbat- pierwszy w dziejach klubu trener, Edward Leśniak- kierownik drużyny, Tadeusz Kasprzyk- prezes, Antoni Szymański, Jan Rymar, Andrzej Reczkowski, Zbigniew Frączek, Zbigniew Brzana


Historię działalności LZS Kobylany w okresie 30–lecia (1946-1976) przedstawił Przewodniczący Tadeusz Kasprzyk

LZS Kobylany przygotowywał się do kolejnego Jubileuszu 30-lecia i w planie był awans zespołu do wyższej klasy. W lipcu 1976 roku na uroczyście obchodzonym Jubileuszu można było pochwalić się osiągnięciami. Drużyna piłkarska seniorów, miesiąc wcześniej awansowała do klasy "A"


Pierwszy autobus San H-100

Rok później (1977) Kobylany miały na własność (przekazany przez WSK PZL Krosno) autobus  San H-100. Autobus był w bardzo dobrym stanie a LZS Kobylany był jedynym zespołem na terenie powiatu posiadającym własny środek transportu dla zawodników na mecze i wycieczki krajoznawcze

W 1978 roku wykupiono od sąsiadów "stadionu"  teren pod rozbudowę boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej.

W szybkim tempie wykonano dokumentację na modernizację - praktycznie nie istniejącego stadionu, gdyż łąka otrzymana w 1948 roku po parcelacji gruntów dworskich - o pochyłości sięgającej 1,50 m różnicy poziomu między jedną i drugą bramką, nie stanowiła podstaw do nazwania jej stadionem.


Rewizyta w Czechosłowacji

Dużego wsparcia dla inicjatyw Zarządu LZS "Zryw" Kobylany pod kierownictwem Prezesa p. Tadeusza Kasprzyka, udzielał Urząd Gminy w Chorkówce z jego Naczelnikiem p. Stanisławem Mackosiem.

Po reformie administracyjnej Kraju i utworzeniu województwa krośnieńskiego, zainteresowanie naszymi planami wykazał Urząd Wojewódzki.

Dyrektorem Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UW był wtedy
p. Marek Wilk, który z sympatią i zaangażowaniem odnosił się do planów rozbudowy i modernizacji LZS z Kobylan. Efektywna praca dobrze zorganizowanego i kompetentnego Zarządu, zaczęła przynosić pozytywne zmiany w Kole Ludowego Zespołu Sportowego Kobylany. Został dokupiony przyległy do boiska sportowego teren a z nim budynek w stanie surowym do adaptacji. Budynek po adaptacji miał spełniać wszystkie potrzebne funkcje tj. dwie szatnie, natryski i wc, magazyn, pokój sędziów, zarządu oraz świetlicę.


W czasie budowy płyty boiska i stadionu Victoria rozgrywała mecze na boisku zastępczym (Wolica)

Było to 30 grudnia 1982. W zimnie i mrozie, w czasie stanu wojennego, bez specjalnego zezwolenia i rozgłosu, zebrało się w budynku - bez tynków i posadzek ponad dwadzieścia osób. W tym dniu powstał Klub o nazwie Ludowy Klub Sportowy "Victoria" Kobylany.

Obecnych  21 osób było założycielami KLUBU. Nie była to - jak niektórzy sadzili - polityczna manifestacja. Jak wspominają uczestnicy tego zebrania - zebrani chcieli pokazać innym, że nie ogarnęła ich apatia i niechęć do życia. Zmiany w statucie organizacji sportowej, jej nazwie miały być sygnałem i wyzwaniem do lepszej efektywniejszej pracy Zarządu i członków Klubu. Nazwa klubu miała zobowiązywać do sportowych zwycięstw a hasło: "Celem uprawiania sportu jest awans" - dotyczyło również działań na rzecz rozbudowy bazy i realizacji wcześniej podjętych planów w tym zakresie. Zebranie Założycielskie wybrało władze Klubu "Victoria" w następującym składzie:
Tadeusz Kasprzyk - Prezes, wiceprezesi do sp. sportowych, organizacyjnych i młodzieżowych to: Waldemar Batorski, Edward Soliński, Jan Jakieła. Członkowie Zarządu: Edward Rajca, Marek Mrozowski, Edward Leśniak, Tadeusz Cichoń, Adam Munia, Zbigniew Leśniak, Ryszard Sawiński, Władysław Więcek, Zbigniew Więcek, Lesław Wierdak, Jan Hacz.


Mecz pucharowy z Karpatami Krosno


Powołano zawodników i zorganizowano dwa zespoły młodzieżowe: trampkarza i juniorów. Opiekę nad nimi od strony treningowej powierzono Antoniemu Wierdakowi - instruktorowi piłki nożnej. W stosunkowo krótkim czasie wykonano wiele pracochłonnych robót jak: niwelację i całkowity drenarz boiska do piłki nożnej, ogrodzenie, roboty adaptacyjne i wykończeniowe przy budynku klubowym.

O działalności LKS "Victoria" Kobylany zaczęło być głośno w prasie a nawet w telewizji. Katowicka telewizja wykonała program porównując "Victorię" z GKS Katowice - oczywiście od strony posiadanej bazy. Dla podkreślenia osiągnięć Klubu Prezes Tadeusz Kasprzyk był zapra­szany i wybierany do kierownictwa różnych, organizacji m.in. był członkiem Rady Głównej LZS, Wojewódzkiej Federacji Sportu, Wicepre­zesem d/s organizacyjnych Rady Wojewódzkiej LZS oraz wielu innych.


Przed meczem A - klasowym z Duklą
Od lewej: Szymański Antoni, Świątek Zenon, Więcek Zbigniew,  Samborowski Jan, Wierdak Antoni, Rymar Jan, Sawiński Ryszard, Bobola Witold, Leśniak Franciszek, Wierdak Jan, Batorski Waldemar

Przekazywane środki finansowe na działalność Klubu przez WPS tylko w części pokrywały potrzeby. W tym czasie  członkowie Klubu wykazywali aktywność w pozyskiwaniu środków z organizowanych imprez sportowo-kulturalnych.

Dużym osiągnięciem mającym wpływ na uzupełnienie Klubu w sprzęt było "pozyskanie" z KS "Górnik" Zabrze do LKS "Victorii" Kobylany Pani Izabeli  Zatorskiej członkini kadry olimpijskiej, czołowej lekkoatletki Polski w biegach kobiet. Pani Zatorska przez prawie dwa lata (później przeszła do KS Krośnianka) opiekowała się sekcją lekkoatletyczną -biegi przełajowe -"Victorii" Kobylany.

Ważnym etapem w historii futbolu w Kobylanach były lata 1982-1987. Zarząd Klubu pracował na "wysokich obrotach"- kto nie mógł poświęcić się dużym wymaganiom i wykazać potrzebną aktywność - zwalniał miejsce dla innych chętnych. W wym. wyżej latach w pracach Zarządu na różnych stanowiskach społecznych udzielali się jeszcze: Henryk Samborowski, Zygmunt Rogala, Sebastian Rogala, Dariusz Kasprzyk, Wierdak Zbigniew, Tadeusz Jastrzębski, Marian Rogala, Stanisław Węgrzyn, Andrzej Wierdak, Antoni Wierdak, Zbigniew Majchrowicz, Paweł Klecha, Kazimierz Kludacz, Alfred Rogala, Edward Masłowski, a o piłkarzach z Kobylan słychać coraz więcej.

W sezonie 1983/84 drużyna seniorów występuje w klasie okręgowej, by w następnym sezonie 1984/85 wywalczyć historyczny awans do klasy międzywojewódzkiej.

A oto autorzy sukcesu jakim był awans seniorów do klasy międzywojewódzkiej: trenerzy-Waldemar Batorski, mgr prawa - wcześniej zawodnik Stali Rzeszów, Wisłoki Dębica, Zelmeru Rzeszów, członek kadry Polski juniorów, zawodnicy: Tadeusz Stojak, Marek Łańczak, Jacek Zygmunt, Jan Samborowski, Marek Mrozowski, Franciszek Dziadosz, Edward Klecha, Robert Szmyd, Bogdan Janik, Antoni Szymański, Jan Szymański, Ryszard Świątek, Ryszard Sawiński, Antoni Wierdak, Zbigniew Pasterkiewicz, Zbigniew Wojtowicz, Jan Zych, Bogusław Munia, Zbigniew Jabłecki, Zbigniew Więcek, Dariusz Kasprzyk, Zbigniew Frączek, Jerzy Jaracz, Wojciech Jaskółka, Jan Rymar, Piotr Bóbski -lekarz klubowy, Dariusz Świątek, Franciszek Leśniak.
Osoby funkcyjne w klubie to przewodniczący Kasprzyk Tadeusz, wiceprzewodniczący Soliński Edward, kierownik drużyny - Leśniak Edward. Trenerzy to: Zych Jan, Batorski Waldemar oraz czołowi działacze, członkowie Zarządu: Hacz Jan, Rogala Alfred, Rogala Marian, Rogala Zygmunt, Wierdak Lesław, Munia Adam, Jastrzębski Tadeusz, Leśniak Zbigniew, Cichoń Tadeusz, Ładysz Marian.
Są to osiągnięcia zawodników, trenerów i Zarządu a awanse nie były przypadkowe. Ciężko na nich pracowali zawodnicy i trenerzy na obozach kondycyjnych w Rzepedzi, Cisnej, Bukowcu i Polańczyku.

Drużyna "Victorii" z 1985 roku

Od lewej: Marek Mrozowski, Bogdan Janik, Bogusław Munia, Tadeusz Stojak, Ryszard Sawiński, Antoni Wierdak, Samborowski Jan, Zbigniew Więcek, Jan Zych, Franciszek Dziadosz, Zbigniew Pasterkiewicz, Marek Łańczak, Zbigniew Frączek, Robert Szmyd, Zbigniew Wójtowicz.

Obóz kondycyjny w Rzepedzi

Od lewej: Samborowski Henryk, Szymański Antoni, Więcek Władysław, Kołacz Wiesław, Brzana Zbigniew, Dziadosz Władysław, Samborowski Jan, Swiątek Ryszard, Więcek Zbigniew, Hacz Jan, Bobola Witold, Wierdak Jan.

Awans seniorów to spełnienie marzeń zawodników, działaczy, sympatyków. Klasa międzywojewódzka to już doborowe grono zespołów takich jak m. im. Stal Sanok, Czarni Jasło, Polonia Przemyśl, JKS Jarosław, Pogoń Lubaczów...

W następnym sezonie 1985/86 drużyna z Kobylan zanotowała spadek do klasy okręgowej, w której występowała przez 6 sezonów

Brak doświadczenia u zawodników a także brak środków finansowych na uzupełnienie kadry - to główne powody spadku zespołu. Na tą sytuację miała wpływ reorganizacja klasy międzywojewódzkiej i jej miejsce powołano klasę regionalną tzn. IV ligę złożoną z najlepszych zespołów czterech województw. Po spadku, drużyna z Kobylan

W sezonie 1986/87 młodzi piłkarze "Victorii" zdobywają w klasie wojewódzkiej juniorów, pierwsze miejsce i awansują do klasy regionalnej. Drużyna juniorów występowała w składzie: Węgrzyn Artur, Soliński Mariusz, Soliński Piotr, Bal Krzysztof, Wróbel Bogdan, Sadło Maciej, Rogala Marek, Rogala Tadeusz, Baj Tadeusz, Murdzek Bogdan, Wierdak Wacław, Sarna Mirosław, Białobrzewski Mariusz, Zając Bogdan, Glazer Maciej, Dziadosz Andrzej, Wierdak Stanisław, Jakieła Paweł, Wierdak Andrzej.

W sezonie 1991/92 drużyna seniorów została zdegradowana do klasy "A", by
w sezonie 1993/94 "spaść" do klasy "B". W sezonie 1996/97 piłkarze z Kobylan ponownie powrócili do klasy "A", po zwycięskich meczach barażowych ze "Vortumnusem" Skołyszyn dwa razy po 1:0.

Aktualnie po  okresie wzlotów i upadków Ludowy Klub Sportowy "Victoria" Kobylany posiada jedną sekcję piłkarską z zespołami trampkarzy, juniorów i seniorów w klasie "A".



   
 

Wyszukiwarka

Reklama

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek